Всі знають, що виховання повинно починатися вже з пелюшок. Але чому тоді вже в перші роки життя деякі батьки починають дивуватися: струнка система виховання чомусь дає збій. Якісь речі дитина засвоює миттю, а щось ну ніяк не приживається в його поведінці. А все тому, що виховання, на жаль, не всесильне. 

Є одна властивість людини (причому, одна з найважливіших і фундаментальних!), яка не підвладне нашому з вами впливу. Непідвладна, тому, що вона - вроджена, що формується на рівні генів, центральної нервової системи. Вам не прийде ж в голову виправляти своїй дитині форму носа? Так ж само це стосується і темперамента. 

Це - вроджене і є незмінною до кінця життя властивість нервової системи. Знати особливості темпераменту вашої дитини просто необхідно. Але не для того, щоб с ними боротися, а для того, щоб з ними рахуватися. 

Всього існує чотири Тип темпераменту: сангвінік, флегматик, холерик і меланхолік. 

Ітак, розглянемо ці типи докладніше, можливо, Ви дізнаєтесь у одному з них свого ребенка. 


Сангвінік

 

Це життєлюб, якому треба, щоб життя навколо нього кипіла ключем. Малюкові до всього є справа, з ним легко і цікаво. Він здатний знайти спільну мову з ким завгодно і легко адаптуватися в будь-якій обстановці. У цьому йому допомагає така чудова якість, як компромісність і щасливе уміння швидко забувати обіди. Це природжений оптиміст, який завжди і в усьому бачить тільки хороше, не звертаючи уваги на негативні сторони. Сангвінік дуже легко включається в будь-яку діяльність і так само легко переключається на щось нове. Його рухи впевнені, точні, легко змінюють темп. Мова - виразна, швидка, багата мімікой і жестами. Засинає така дитина дуже швидко, спить добре і просипается з посмішкою, і в доброму гуморі. Без сліз і капризів, звичайно, справа не обходиться, як у будь-якої нормальної дитини, однак вони нетривалі, і малиша легко відволікти. 


Флегматик 


Така дитина справляє враження, що вона  не поспішає нікуди. Капуша поспіху просто не виносить. Серед інших дітей він виділяється спокоєм і неквапливими, часто незграбними рухами. Зате його солідності та розважливості позаздрить будь-яка доросла людина. Щоб така дитина не робила, вона вважає за краще те, що вже звичне, перевірене і робить усе докладно, вперто долаючи всі перешкоди. Відволікти його від наміченої мети вкрай важко, свої рішення він не змінює і, якщо треба їх відстояти, проявляє завидну впертість. До всього новому він звикає вкрай важко, та зате, його психіка до неймовірності стійка до будь-яких зовнішніх подразників, вивести його з себе майже неможливо. Малиш - флегматик дуже стриманий і тому багатьом здається малоемоційним і толстошкірим. Це не так, просто емоції він рідко виявляє, зате почуття його глубокі і постійні. Ще одне корисне якість флегматіка - його миролюбність. Він абсолютно не конфліктний і не агресивний. Мова такої дитини неторопліва, часто з великими паузами і невиразна, без емоційних сплесків, без жестів і міміки. 


Холерик 


Це один з найяскравіших темпераментів. Така дитина - це просто стихійне лихо, смерч і тайфун в одній особі. Психологи таких дітей називають ще гіперактивними. Він ні хвилини не може посидіти спокійно і створюється враження, что він одночасно існує в кількох точках простору. Він заводиться з півоберту, його енергії вистачить на десятьох флегматиків, а фантазії за частиною пустощів просто невичерпні. Він - борець, задирака, часто агресивний. Береться за будь-яку справу, але далеко не завжди доводить її до кінця, відволікається на щось більш нове і цікаве. Йому дуже важливо бути в центрі уваги, спочивати на лаврах, щоб звідусіль на нього сипалися похвали. Рухи такої дитини поривісти й різані, мова швидка, голосна, з проковтуванням окремих слів, однако дуже виразна й емоційна. Серед однолітків холерик звичайно - лідер, командир. Він постійно конфліктує в компанії однолітків, проте жити без їх оточення не може. Чекати і пригнічувати власні бажання - не для нього. Йому треба все відразу і миттєво. Зазвичай такі діти легко пристосовуються до нового коллектіву, але дуже скоро входять у конфлікт з вимогами дисципліни. Будь-які словесні покарання для холерика нічого не значать, зате будь-які спроби обмежити його свободу (поставити в кут, наприклад) здатні довести його до істерики. 


Меланхолік 


Його цілком можна порівняти з оранжерейною мімозою. Він дуже чутливий до будь-яких зовнішніх проявів, спробуйте навіть трохи підвищити на нього голос - миттєво з"являться сльози. Дуже часто такі діти - плаксії і боягузи. Особливо вони бояться всього нового і незнайомого, особливо людей і оточення. Сором'язливість, боязкість і нерішучість - основна риса їх характеру. Дуже часто меланхолік стає песимістом, який невпевнений в собі і зациклений на невдачах. Ще одна відмінна риса - крайня образливість. Увагу свою така дитина концентрує насилу, відволікаючись на дрібниці. Будь-яка діяльність для нього - важка праця, від якої він швидко втомлюється. Зазвичай діти - меланхоліки легко і швидко засвоюють вікові навички, але вони у них нестійкі і залежать від обставин. Рухи такого маляти невпевнені, часто метушливі, мова дуже тиха, але багата інтонаціями, виразна. Меланхоліки важче інших адаптуютья до нової обстановки. Але є одна риса, яка притягує до них і детей і дорослих буквально все життя - це їх крайня чутливість. Вони похожі на чуйну антену, яка уловлює найменші нюанси настрою, емоцій другіх людей. А цей - вірна запорука того, що така дитина просто майстер комунікаціі, він добрий, чуйний, він здатний з малих років буквально «отзеркаліть» своего співрозмовника, викликавши тим самим його розташування. Світ меланхоліка - це світ почуттів, емоцій, в усіх їх відтінках, світ інтуїції. 

Але навряд чи ви знайдете хоч один, з описаних типів в його «чистому» вигляді. Зазвичай буває поєднання двох типів темпераменту, один з яких переважає. І не потрібно спеціальних тестів, щоб зрозуміти з поведінки вашої дитини, до якого Тип у він належить. Із найбільшою точністю це можна зробити після семи років, коли спадають деякі особливості молодшого віку, властиві всім дітям без виключення.

Не варто плутати характер з темпераментом. Характер - це те, що ми набуваємо в протягом життя, а темперамент - вроджена властивість, змінити яке практично неможливо. Однак, вихованням формуючи характер дитини, можна слегка підкоригувати деякі властивості темпераменту. Можна уявити собі, что темперамент - це ваша фігура, а характер - одяг. Одягом цілком можна скрити, підправити деякі особливості фігури, які вас не влаштовують. Однак повністю змінити її будову просто неможливо.

 

Якщо ваші з дитиною темпераменти збігаються, то вважайте, що вам пощастило. Якщо же немає - ні в якому разі не «ламайте» малюка, темперамент зламати неможливо, краще спробуйте підлаштуватися під нього. Для цього необхідно, як мінімум, знати всі плюси і мінуси темпераменту дитини, а також спробувати посилити плюси і звести мінуси хоча б до нуля. 


Виховуючи, не намагайтеся перетворити флегматика в холерика, а меланхоліка - у сангвініка. Треба вчитися не придушувати, а управляти любим з цих типів. 

Наприклад, сангвініка вчити терпінню, наполегливості та посидючості. 

Флегматіка - ініціативності, вмінню розподіляти свій час, вільно виражати своі емоції (як радіти, горювати співчувати і бути добрим), спілкуватися з однолітками. 

Холерика - вмінню іноді уповільнювати темп руху по життю (для цього можна придумати для нього різні «шлагбауми» і непередбачені зупинки), обдумувати свої рішення, гасити агресивність. 

Меланхоліка треба постійно підтримувати, схвалювати, бути з ним м'якше, не вимагати від нього неможливого, учіть долати сором'язливість і боязкість, допомагати побороти страхи. 

І головне - не забувати, що кожна людина, хай навіть ще маленький - індивідуальність, с особливостями якої треба рахуватися.