Гіперактивна дитина схожа на тендітну квітку з гострими болючими шипами. Її хочеться приголубити, як кожну дитину, але шипи непослуху, нерозуміння і постійної шкоди відштовхують від неї всіх оточуючих: вчителів, ровесників і навіть батьків. Життєві історії гіперактивних малят ніколи не схожі на добру казку, скоріше нагадують сумну історію, а іноді драму. Але щасливий фінал можливий навіть у страшних казок. Та чи виросте наше кохане гидке каченя в прекрасного лебедя, залежить тільки від нас.
Причини гіперактивності
Існує безліч думок з причин прояви у дітей гіперактивності. Найбільш поширені з них:
* генетична схильність (спадковість);
* біологічні (родові травми, органічні ушкодження мозку малюка під час вагітності);
* соціально-психологічні (алкоголізм батьків, мікроклімат у сім'ї, умови проживання, неправильна лінія виховання).
Гіперактивність дитини проявляється ще в дошкільному віці. Будинки гіперактивних дітей постійно порівнюють з їх старшими братами, однолітками, у яких гарна успішність і зразкову поведінку, від чого ті дуже страждають.
Батьків часто дратує їх недисциплінованість, нав'язливість, неспокійність, емоційна нестійкість, неакуратність. Гіперактивні діти не можуть підходити до виконання різних доручень з належною відповідальністю, допомагати своїм батькам.
При цьому покарання та зауваження не дають належних результатів. З часом склалася ситуація лише погіршується, особливо коли дитина йде до школи. В освоєнні шкільної програми відразу ж виникають труднощі, звідси розвивається невпевненість у собі, розбіжності у взаєминах з однолітками і вчителями, а також посилюються порушення в поведінці дитини. Часто саме в школі у дитини виявляються проблеми з увагою.
Незважаючи на вищезазначене, гіперактивні діти інтелектуально розвинені, про що говорять результати численних тестувань, але їм надзвичайно складно зосередитися, організувати власну роботу.
Гіперактивним дітям вельми властива імпульсивність, дитина постійно щось робить, не подумавши, відповідає на запитання невпопад, перебиває оточуючих. Під час ігор з однолітками не слід правилами, через що з учасниками виникають конфліктні ситуації.
Гіпеактівний дитина з порушенням уваги не може довести виконання завдання до кінця, він незібраний, не може зосередитися на неодноразово повторюваної діяльності, що не приносить моментального задоволення, часто перемикається з одного заняття на інше.
Гіперактивність значно зменшується або зовсім зникає до підліткового віку, але імпульсивність і порушення функції уваги, як правило, зберігаються до дорослого віку.
Основні симптоми
1. Дефіцит уваги
Діти, які страждають надмірною активністю, не можуть тривалий період часу концентрувати свою увагу на якомусь одному занятті, будь то гра, малювання або навіть перегляд телевізора. Саме через цього фактора дитина часто відчуває невеликі утруднення в навчанні.
2. Підвищена рухова активність
Будь-який фахівець може з легкістю визначити гіперактивної дитини у величезному натовпі діточок. Вони характеризуються понад активністю. Такого малюка дуже рідко можна побачити в спокійному стані, він знаходитися в постійному русі (бігає, стрибає, не сидить на одному місці більше 5 хвилин). І практично заспокоїти такого малюка з першої спроби дуже важко, тільки застосовуючи особливі педагогічні методи.
3. Зайва імпульсивність
Зрозуміло, практично всі діти (і спокійні і не дуже), періодично дозволяють собі проявляти надмірно бурхливі емоції. Однак гіперактивні дітлахи часто втрачають контроль над своїми емоціями, лякаючи імпульсивністю не тільки своїх батьків, але і всіх оточуючих.
Час прояви гіперактивності у дітей
Багато фахівців вважають, що гіперактивність малюка можна визначити після двох років. Але це абсолютно помилкова думка, тому як більшість батьків помічають надмірну активність дитини ще з малих років.
Перші ознаки можна побачити вже після народження малюка. Такі діти дуже мало сплять (сон неспокійний і поверхневий), часто плачуть, а під час неспання понад рухливі.
У міру зростання дитина нагадує своїм батьком «дзигу» - постійно в русі, вистрибує з коляски (ліжечка), перекидає чашки, розбиває посуд, обриває штори, шпалери і т.д. Підросли малюки починають поводитися ще активніше. Їм абсолютно неможливо підстригти нігті, розповісти казку до кінця або просто висидіти на одному місці. Пересувається дитина виключно бігом, ніж змушує батьків гарненько за ним побігати. Деякі мами вважають, що це абсолютно нормальна реакція дитини в цьому віці, і не надають цьому нікого уваги. Чи так це насправді, і як з цим боротися?
Що робити?
Спочатку слід встановити причину гіперактивності дитини, проконсультуватися з фахівцями. У разі якщо невропатолог призначить лікувальний курс, масаж і дотримання особливого режиму, потрібно строго слідувати його розпорядженням.
Важливо створити навколо вашого чада спокійну, сприятливу обстановку, так як найменші розбіжності в сім'ї тільки заряджають дитини негативними емоціями. Спілкування з гіперактивним дитиною має бути спокійним, м'яким, так як той сприйнятливий до настрою своїх батьків та близьких людей.
Потрібно дотримуватися єдину лінію в поведінці всіх членів сім'ї у вихованні гіперактивної дитини.
Не слід допускати перевтоми дитини, перевищувати навантаження і посилено займатися з дитиною, наприклад, віддавати його відразу в кілька гуртків або секцій, перескакуючи через наявні вікові групи. Все це призведе до погіршення в поведінці вашої дитини.
Щоб не допускати перезбудження, неймовірно важливо дотримуватися режиму дня, в який повинен входити денний сон, ранній вечірній відхід до сну, зміна рухливих ігор зі спокійними іграми і т.п.
Чим менше зауважень такій дитині ви будете робити, тим краще, намагайтеся перемикати його увагу на щось інше. Пам'ятайте, гіперактивні діти особливо потребують похвали, потрібно робити це якомога частіше, навіть з незначного приводу. Але хвалити не слід занадто емоційно, щоб не викликати у дитини перезбудження.
Намагайтеся, щоб прохання до дитини не несли в собі відразу кілька вказівок.
Розмовляючи з дитиною, дивіться йому прямо в очі.
З метою розвитку загальної організації рухів і моторики гіперактивних дітей не заважає долучати до занять танцями, тенісом, карате або плаванням.
Потрібно залучати дитину до рухливих ігор, навчити розуміти мета гри і планувати гру, підкорятися її правилами.
Виховуючи гіперактивних дітей, не потрібно впадати в крайності: з одного боку, виявляти зайву м'якість, з іншого - пред'являти підвищені вимоги, які той не в силах виконати, а вже тим більше, якщо все це буде приправлено покараннями.
Не шкодуйте сил і часу на те, щоб сформувати у вашого чада послух, самоорганізацію, акуратність, розвинути у нього здатність планувати роботу і доводити почату справу до кінця, почуття відповідальності за скоєні вчинки.
Щоб під час виконання домашніх завдань поліпшити концентрацію уваги, необхідно по можливості прибрати всі відволікаючі і дратівливі чинники, це має бути тихе і спокійне місце, щоб той зміг зосередитися на роботі. Кожні 15-20 хвилин дозволяйте йому робити 5-хвилинну перерву.
Обговорюйте з дитиною його поведінку і в спокійній, доброзичливій формі висловлюйте наявні зауваження.
Неймовірно важливо підвищити самооцінку у дитини, впевненість у його власних силах.
Не забувайте, такі діти ще більше за інших потребують теплоті, турботи, уваги і любові.
Наслідки неправильного виховання при гіперактивності
1. Головною помилкою є використання звичайної системи покарань
Гіперактивних карають дуже часто, надто часто, щоб це могла витримати навіть дитина з здоровою нервовою системою. Наслідком цього є невротизація, поява реактивної (захисної) агресії і критичне зниження самооцінки.
2. Другою помилкою при вихованні таких дітей є ігнорування або навіть відмова від правильного режиму для дошкільнят. Їх надто важко вкладати спати, тому деякі батьки зрештою махають на це рукою. А сон дуже важливий для таких малят. У них і так ослаблена нервова система, а без нормального і своєчасного відпочинку їх стан і поведінка доростуть до розмірів справжньої катастрофи. І це не перебільшення.
Як результат, на момент підліткового віку ми маємо надмірно агресивну поведінку (особливо, якщо мова йде про хлопчиків), невротичні розлади психіки (неврастенії, фобії, страхи) і наднизьку самооцінку, що може спричинити будь-який негатив в поведінці, в тому числі і суїцидальні настрої й схильність до вбивства.
Ігри для гіперактивних дітей
Вправа «Лелека»
(На подолання розгальмованості і тренування посидючості)
Ведучий пропонує дітям зобразити лелеки, який стоїть на одній нозі: ставши на одну ногу, простояти, одночасно промовляючи вірш:
- Лелека-птах, лелека-птах,
Що тобі ночами сниться?
- Мені болотні жаби!
- А ще?
- Ще? Жаби!
Їх ловити - не зловити...
От і все!
Пора ходити!
Діти ходять на місці. Потім діти декламують вірш, повторюючи за «лелекою» всі рухи (махають «крилами»):
Лелека, лелека, довгоногий
Покажи дорогу додому.
Лелека відповідає (діти стоять на місці):
- Топай правою ногою,
Топай лівою ногою.
Знову правою ногою,
Знову лівою ногою,
Після правою ногою,
Після лівою ногою,
Ось тоді прийдеш додому.
Вправа «Цап!»
(Пальчикова ігротерапія)
Ведучий злегка піднімає руку й витягує її вперед. Грають приставляють вказівні пальці до долоні знизу, а самі рухаються по колу під слова ведучого:
Хто під дахом?
Кішки, мишки,
Зайці і зайчики.
Тато, мама, жаба: цап!
Почувши слово «цап», потрібно швидко отдернуть пальці, інакше ведучий схопить палець зазівався.
Вправа «Звуки прибою»
(На релаксацію)
Звучить повільна музика. Діти лежать на килимі.
Ведучий: «Давайте уявимо, що ми лежимо на теплому піску, приємний легкий вітер пестить наше тіло, ми закриємо очі і трохи відпочинемо біля моря, хвилі заспівають нам свою колискову пісню (діти лежать 20 секунд тиші). Промінь сонця торкнувся наших ніг, права нога розслаблена і тепла, промінь сонця торкнувся лівої ноги - нога розслаблена і тепла, приємно лежати, вдихаючи чисте морське повітря. Вдих - видих, обидві ноги теплі, це приємно. Промінь сонця торкнувся живота і грудей - стає ще тепліше, нам подобається це тепло, ми дихаємо глибоко, навколо приємний морське повітря. Промінь сонця доторкнувся до обличчя, воно все розслабилося, рот трохи прочинився... Як добре ми відпочиваємо, спокійно, нам приємно це розслаблення, ми дихаємо рівно, глибоко, все тіло тепле. Воно легке, як хмара, ми ще і ще хочемо слухати пісню морських хвиль (діти кілька секунд лежать і слухають). Але пора йти, ми повільно встаємо, потягуємося і йдемо відпочивати...»
Вправа «Кораблик»
(На розвиток уміння регулювати м'язовий тонус)
Ведучий пояснює, діти виконують рухи: «Уявіть собі, що ми на кораблі. Хитає. Щоб не впасти, розставте ноги поширше і притисніть їх до підлоги. Руки сцепите за спиною. Гойднуло палубу вліво - притисніть до підлоги праву ногу. Права нога напружена, ліва розслабилася, трохи зігнулася в коліні, носком стосується статі. Випростались! Розслабилися! Хитнуло в праву сторону - притискаємо ліву ногу. Напружена ліва нога, права нога розслаблена.
Випростались. Слухайте і робіть, як я. Вдих - видих!
Стало палубу качати.
Ногу притиснути до палуби!
Міцніше ногу притискаємо,
А іншу розслабляємо».
Вправа виконується спочатку для правої ноги, потім ліву. Ведучий звертає увагу дітей на напружений і розслаблений стан м'язів ніг.
Вправа «Сусід, підніми руку!»
(На тренування зосередженості)
Грають стоячи або сидячи утворюють коло. За жеребом вибирають ведучого, який постає всередині кола. Він спокійно ходить по колу, потім зупиняється навпроти одного з гравців і голосно вимовляє: «Руки!» Той гравець, до кого звернувся ведучий, продовжує стояти (сидіти), не змінюючи положення. А обидва сусіди повинні підняти вгору одну руку: сусід праворуч - ліворуч, сусід ліворуч - праворуч, тобто ту руку, яка знаходиться ближче до гравця, що знаходиться між ними. Якщо хтось із хлопців помилився, тобто підняв не ту руку або взагалі забув її підняти, то він змінюється з ведучим ролями.
Грають встановлений час. Виграє той, хто жодного разу не був ведучим.
Гравець вважається програвшим навіть тоді, коли він лише спробував підняти не ту руку. Ведучий повинен зупинятися точно навпроти гравця, до якого він звертається. В іншому випадку його команда не виконується.
Вправа «Зламана лялька»
(На розвиток м'язової саморегуляції)
Ведучий пояснює дітям: «Іноді іграшки ламаються, але їм можна допомогти. Зобразіть ляльку, у якої обірвалися мотузочки, що кріплять голову, шию, руки, тіло, ноги. Вона вся розбовталася, з нею не хочуть грати... Потрясіть усіма разломанными частинами одночасно. А зараз збирайте, зміцнюйте мотузочки - повільно, обережно з'єднайте голову і шию, випрямити їх, тепер розправте плечі і закріпіть руки, подихайте рівно і глибоко, і на місці буде тулуб, ну і випрямити ноги. Все - ляльку полагодили ви самі, тепер вона знову красива, з нею всі хочуть грати!»
Вправа «Дерево»
(На релаксацію)
Діти стоять. Ведучий пропонує їм уявити себе в образі могутнього дуба: «Руки з напругою витягнути вперед, пальці стиснути в кулак, напружуючи кисті, руки, плечі. По черзі розслабити кисті, потім руки і плечі.
Руки з напругою повільно розвести в сторони, пальці розчепірити, розслабити кисті, плечі і руки. Руки вільно опустити, покачати руками, як маятник, поступово то збільшуючи, то зменшуючи ширину гойдання, неначе гілки дуба розгойдуються на вітрі».
Вправа «Буратіно»
(На подолання розгальмуванні)
Разом з ведучим діти виконують рухи одночасно з проговариванием вірша:
Буратіно потягнувся,
Раз - нагнувся,
Два - нагнувся,
Три - нагнувся.
Руки в сторони розвів,
Ключик, видно, не знайшов.
Щоб ключик нам знайти,
Потрібно встати на носочки.
Гра «Гудзики»
(На розвиток уваги)
Грають по двоє. Перед кожним гравцем лежить набір гудзиків (набори у обох гравців абсолютно однакові, всередині одного набору жодна ґудзик не повторюється). Від кількості ґудзиків в наборі залежить рівень складності: чим складніша гра, тим більше використовується гудзиків. Для початку можна взяти три гудзики. У кожного гравця є ігрове поле являє собою квадрат, розділений на клітини. Чим більше клітин у квадраті, тим складніше гра. Для початку береться ігрове поле дві на дві клітини. Початківець гру виставляє на своєму полі три гудзики. Другий учасник повинен подивитися на розташування гудзиків і запам'ятати, де яка лежить, після чого перший гравець накриває своє ігрове поле аркушем паперу, а другий повинен вибрати зі свого набору гудзиків необхідні і розставити їх відповідним чином на своєму ігровому полі. Потім перший гравець відкриває своє ігрове поле, і обидва перевіряють правильність виконання завдання. Час запам'ятовування - 30 секунд.
У перший раз хлопці можуть не впоратися з грою, їм необхідні засоби оволодіння довільною увагою і запам'ятовуванням. В якості таких засобів обрані вказуючий жест і розгорнуте мовне опис об'єктів та їх просторового розташування. Деякі діти ще не володіють поняттями «лівий», «правий», «вгору», «вниз». Спочатку дитина пояснює вголос, через деякий час пошепки, а потім про себе. Потім досить просто вказівки на гудзик.
Вправа «Олов'яний солдатик»
(На розвиток саморегуляції)
Ведучий пояснює дітям: «Коли ви сильно збуджені і не можете зупинитися, взяти себе в руки, встаньте на одну ногу, а іншу підігніть в коліні, руки опустіть по швах. Ви - стійкі солдатики на посаді, чесно несете свою службу. Озирніться по сторонах, зауважте, що навколо вас робиться, хто чим зайнятий, кому треба допомогти. А тепер поміняйте ногу і подивіться ще пильніше. Молодці!»
Гра «Опиши іграшку одним словом»
Ця гра дуже цікава і захоплююча діткам. Для гри знадобиться м'яка іграшка. Всі учасники сідають у коло. Дитина бере іграшку і описує її одним реченням, після передає наступному учаснику. Другий гравець описує зовсім інша якість іграшки і передає естафету далі. Дуже важливо пояснити дітям, що повторюватися не можна, хто повторить сказане пропозицію, той отримає штрафний бал. Переможцем стає учасник, який набрав найменше балів.
Гра «Запам'ятай картинку»
Перед дітьми розкладаються 5 картинок із зображенням овочів (фруктів, транспорту, казкових героїв). Діти за три секунди повинні запам'ятати в порядку як вони розкладені (хто за ким), після чого вихователь накриває картинки, і діти по черзі називають в якому порядку вони розташовані. Хто не помилився, той отримує бал. Переможець визначається за кількістю зібраних балів.
Гра для релаксації «Впізнай предмет»
Перед дитиною розкладають предмети з різних матеріалів. Наприклад, шматочок вати, дерев'яна іграшка, шматочок махрової тканини і люстерко. Коли дитина розглянув предмети, йому зав'язують очі. Потім мама обережно торкається будь-яким предметом до руці дитину, а він в свою чергу повинен вгадати предмет і з чого він виготовлений.
Під час заняття для розслаблення м'язів необхідно проводити физминутку. Наприклад, діти показують, як вітер хитає дерева, як шелестить листя, квіти тягнуться до сонечка і як діти присідають до травичці. Такі елементарні вправи допоможуть дітям розслабитися.
Гра для розвитку вольової регуляції
Гіперактивні діти люблять дуже голосно говорити і не помічають як підвищують голос.
Запропонуйте дитині пограти в гру, яка допоможе контролювати голос. Дорослий заздалегідь домовляється з дитиною умовні знаки ігри, які дозволяють робити певну дію. Пальці до губ – потрібно говорити пошепки, долоні на щоках – мовчи, а руки, піднесені вгору – можна голосно розмовляти і кричати. Дитині задається питання на яке він повинен відповісти згідно з зазначеним знаком. Ведучий гри може в будь-який момент подати знак мовчання.
Гра на розвиток комунікації «Крокодил»
Батько розповідає дитині про таємний світ іграшок, де всі іграшки вночі оживають і пересуваються дуже тихо, щоб не налякати дітей. Дорослий зображує якусь іграшку, а дитина вгадує її і відповідь зображує на папері. Потім гравці міняються ролями: малюк зображує іграшку, а дорослий вгадує і відповідає.